Загальнонаціональне дослідження громадської думки населення України було проведене Фондом «Демократичні ініціативи» спільно з Київським міжнародним інститутом соціології з 18 вересня по 4 жовтня 2012 року. Опитування проводилося в 111 населених пунктах (PSU) у всіх областях України та в Автономній Республіці Крим за квотною вибіркою, що репрезентує доросле населення України. Усього було опитано 2043 респонденти. Похибка вибірки не перевищує 2.2%.
Опитування здійснено за фінансової підтримки програми МАТРА Посольства Нідерландів в Україні.
-
У парламентських виборах готовність взяти участь висловили 77% українців: 57% – «обов’язково» і ще 21% – «скоріше за все». Порівняно з серпнем істотно – на 17% – зросла кількість виборців, які впевнені у своїй участі у виборах. Готовність взяти участь у виборах різна у різних регіонах: вища – у Західному та Центральному регіонах, де лише 11% і 13% відповіли, що не братимуть участі у виборах, нижча – у Південному де Східному регіонах, де не збираються брати участі у виборах, відповідно, 24% і 23% громадян.
-
Якби вибори до Верховної Ради відбулися наприкінці вересня, 5%-й бар’єр здолали б: Партія регіонів – 23.3%, Партія «УДАР» Віталія Кличка – 16.0%, ВО «Батьківщина» – 15.1%, Комуністична партія України – 10.1%. Вперше досягло межі виборчого бар’єру ВО Свобода» (5.1%). Істотно зросла кількість тих, хто не визначився із вибором – до 24%, що може бути пов’язано з тим, що виборцям вперше був пред’явлений бюлетень у тому вигляді, який буде під час виборів (з 22 партій, з усіма першими п’ятірками). Як і раніше, більше тих, хто не визначився з вибором, у Східному (29%%) та Центральному (29%) регіонах, менше – у Південному (18%) та Західному регіонах (19%). Усі відсотки вирахувано у відношенні до тих, хто висловив готовність узяти участь у голосуванні.
-
Існують істотні регіональні відмінності у підтримці різних політичних сил. Партію «Батьківщина» найбільше підтримують у Західному (25%) та Центральному (20%) регіонах і значно менше – на Півдні (7%) та Сході (4%). Так само і Партія «УДАР» – що далі на захід, то вище підтримка: 24% – у Західному регіоні, 18% – у Центральному, 12% – у Південному і 7% – у Східному. Партія регіонів, навпаки, має найбільшу підтримку на Півдні (41%) та Сході (36%), а у Центрі (15%) та на Заході (7%) цю партію підтримують менше. Комуністична партія зараз долає виборчий бар’єр в усіх регіонах, крім Західного (2%): у Центральному регіоні вона набирає 7.5%, на Півдні – 15%, на Сході – 19%. ГО «Свобода» долає виборчий бар’єр на Заході (12.%) і вперше – у Центрі (5%). Усі відсотки вирахувано у відношенні до тих, хто висловив готовність узяти участь у голосуванні.
-
Істотні вікові особливості мають електорат Комуністичної партії, яка набирає 3% у віковій групі до 30 років, 6% – у віковій групі 30–44 роки, 9% – серед виборців віком 45–59 років і 19% – серед тих, кому понад 60 років. Партія «УДАР», навпаки, має значно вищу підтримку серед молодого електорату: 27% серед виборців молодше 30 років (і тут вона є лідером), 18% у віковій групі 30–44 роки, 16 – у групі 45–59 років і лише 7% серед виборців, старших за 60 років. «Батьківщину» більше підтримують виборці віком 45 років і старше (18–17%) і дещо менше – у віці 18–29 років (12%) і 30–44 роки (13%). Усі відсотки вирахувано у відношенні до тих, хто висловив готовність узяти участь у голосуванні.
-
Порівняно з серпнем зросла впевненість виборців у своєму виборі – 53% виборців не збираються змінювати свій вибір (у серпні – 43%): 78% виборців Комуністичної партії (було 67%), 77% виборців Партії регіонів (було 60%), 69% ВО «Батьківщина» (було 59%), 70% ГО «Свобода» (було 49%), 61% партії «УДАР» (було 38%).
-
Головними чинниками вибору партії є програма, ідеї, пропозиції (37%) та лідери партій (26%). Існують певні відмінності у мотивації голосування за різні політичні сили. Так, вже стабільною є вирішальна орієнтація на лідера у виборців «УДАРу» Кличка (67%), проте за останній місяць зросла вагомість програми та пропозицій (41%, у серпні – 29%). Цікаво, що схожою виявилася мотивація виборців таких різних партій, як КПУ та ВО «Свобода»: виборцям КПУ найбільше подобається програма їхньої партії (64%) та те, що ця партія виражає їхні інтереси (50%). Так само вважають і виборці ВО «Свобода»: орієнтація на програму (64%) та на те, що партія виражає їхні інтереси (35%). Істотно змінилася мотивація вибору у виборців ОО «Батьківщина»: у червні явно переважала орієнтація на лідера (51%), у серпні така мотивація ще дещо переважала (38%), а у вересні лише 12% виборців цієї політичної сили орієнтувалися при своєму виборі на лідерів, переважати стала мотивація на програму та пропозиції (34%) та на те, що ця партія виражає їхні інтереси (32%). Відрізняється від решти мотивація виборців Партії регіонів: 46% орієнтуються на програму та пропозиції цієї партії, 25% обирають її через те, що вона має шанси на успіх, 21% голосуватимуть за неї, бо робили так і на попередніх парламентських виборах.
-
Більшість виборців (61%) голосують за певну партію тому, що вона їм подобається, проте 23% голосують за певну партію для того, щоб до влади не прийшли політики протилежного політичного табору (найбільше таких виборців серед прихильників ОО «Батьківщина – 35%).
-
Порівняно з попередніми парламентськими виборами 2007 року зменшилася кількість тих, хто у своєму виборі орієнтується на «кольори» партій: якщо у липні 2007 року готові були підтримати партію з «помаранчевого» табору 29%, то у вересні 2012 р. – 20%, за партію з «біло-блакитного» табору на попередніх виборах готові були проголосувати 34%, зараз – 25%, натомість зріс відсоток тих, для кого цей поділ не має значення (з 19% до 24%) та тих, хто хотів би проголосувати за партію, яка не належить ні до «помаранчевих», ні до «біло-блакитних» (з 4% до 16%).
-
Ті, хто хотів би на цих виборах підтримати партію з «помаранчевого» табору, найбільше ладні віддати голос за ОО «Батьківщина» (53%), частина – за «УДАР» (14%) та ОО «Свобода» (9%), 14% не визначилися, яка саме партія відповідає «помаранчевому» кольору. Для тих виборців, які хочуть підтримати партію з «біло-блакитного» табору, вибір однозначний: Партія регіонів (77%) і ще 8% – Комуністична партія, не визначилися 10%. Серед тих, хто хотів би підтримати партію, яка не належить ні до «помаранчевих», ні до «біло-блакитних», лідерство має партія «УДАР» – серед «нейтралів» за неї ладні проголосувати 33%, 22% – за КПУ, 6% – за ОО «Батьківщина», 2% – за Партію регіонів і ще 19% «нейтралів» не визначилися.
-
При виборі партії найбільш вагомою для населення є наступна інформація: пропозиції партій щодо важливих для людей проблем (важливо і дуже важливо для 93% населення), минула діяльність партії та її представників (важливо і дуже важливо для 82%), з якими партіями ця партія буде об’єднуватися у майбутньому (важливо і дуже важливо для 80%), склад першої п’ятірки партії (важливо і дуже важливо для 70%), увесь список партії (важливо і дуже важливо для 60%), за владу ця партія чи проти владі (важливо і дуже важливо для 71%), фінансові декларації кандидатів (важливо і дуже важливо для 54%). Не є важливою для більшості населення інформація про приватне життя кандидатів (важливо – для 39%, не важливо – для 55%) та відомості, які компрометують кандидатів у списку (важливо – для 40%, не важливо – для 51%).
-
У другій половині вересні, майже за місяць до дня виборів, знали про те, що половина депутатів обиратимуться у мажоритарних округах, 55% тих, хто збирається брати участь у виборах, ще 24% «щось про це чули», а 18% не знали про це взагалі.
-
Серед тих, хто збирається іти на вибори, наприкінці вересня знали усіх кандидатів на окрузі 6%, багатьох – 13%, кількох головних – 31%, лише одного, за якого голосуватимуть – 11%, не знають нікого – 34% тих, хто братиме участь у виборах.
-
Лише 12% населення вважає, що виборча кампанія на округах ведеться дуже активно і конкурентно, 27% відповіли, що активно працює лише декілька кандидатів, у 12% – на окрузі активно працює лише один кандидат, а 30% вважають, що у них на окрузі ніхто активно не працює.
-
Вже остаточно визначилися з голосуванням по своєму виборчому округу 29% виборців, ще 17% загалом визначилися, але їхнє рішення не остаточне, а 45% виборців не визначилися взагалі. Найбільша міра визначеності у голосуванні за мажоритарними округами – у виборців Партії регіонів (46% визначилися остаточно), найменша – 6% – серед тих, хто не визначився з голосуванням за партію.
-
Серед тих, хто визначився із голосуванням за кандидата по мажоритарному округу, найбільше важила партійна належність кандидата (32%), ще вагомими чинниками були можливість у майбутньому вирішувати проблеми округу (17%) та особистість кандидата (15%). Значна частина виборців – 34% – взагалі не змогли визначити, чому саме вони обрали того чи іншого кандидата.
-
Лише 18% населення зазначили, що той кандидат, за якого вони ладні проголосувати, працював на окрузі вже кілька років (найбільше таких виявилося серед виборців Партії регіонів – 32%). Ще 8.5% населення зазначили, що обраний кандидат почав працювати на окрузі з цього року, але до початку виборчої кампанії, 12% – з початком виборчої кампанії, 12% зазначили, що обраний ними кандидат не працював і не працює на окрузі (найбільше таких виявилося серед виборців ОО «Свобода»), а майже половина населення – 49% – взагалі нічого про активність депутатів на окрузі сказати не змогли.
-
Не продаватимуть свій голос на виборах 83% населення (у квітні було 73%). Готові продати свій голос на виборах 11.5% населення (1.5% – за будь-яку суму, 5% – якщо сума влаштовуватиме і ще 5% – якщо заплатить той кандидат чи партія, за яку у будь-якому разі збиралися голосувати). Водночас однозначно засуджують продаж голосів 53%, ще 32% загалом ставляться до цього негативно, але з розумінням – «усякі у людей бувають ситуації», а 10% ставляться до продажу голосів позитивно, як до «способу людям дещо заробити».
-
Ті, хто виявився готовим продати свій голос за гроші, у більшості не змогли визначити, за яку саме суму. Водночас виявилася закономірність залежно від віку: чим молодші респонденти, тим більше серед них готових продати свій голос (16% серед наймолодших, віком до 30 років і 8% серед найстарших, віком понад 60 років) і тим дорожче вони схильні правити за свій голос (понад 500 гривень – 32% серед молодих, готових продати свій голос і 15% серед найстарших).
-
Майже 10% населення зазначили, що на їхніх округах кандидати роздавали продуктові пайки та інші подарунки. Особливо виділяється столиця, де 40% киян зазначили, що такі «подарунки» від кандидатів мали місце. Ставляться до цього позитивно і готові проголосувати за такого кандидата 5.5% населення (найбільше серед Партії регіонів – 9%), ще 32% ставляться до цього нейтрально – допомогу візьмуть, але на їхнє голосування це не вплине, а більше половини населення – 53% – ставляться до подібної «допомоги» негативно, розцінюючи це як підкуп. Ці виборці і допомогу не візьмуть, і за цього кандидата не голосуватимуть.
Громадська думка населення України: вибори-2012, вересень
Загальнонаціональне дослідження громадської думки населення України було проведене Фондом «Демократичні ініціативи» спільно з Київським міжнародним інститутом соціології з 18 вересня по 4 жовтня 2012 року. Опитування проводилося в 111 населених пунктах (PSU) у всіх областях України та в автономній республіці Крим за квотною вибіркою, що репа презентує доросле населення України. Усього було опитано 2043 респонденти. Похибка вибірки не перевищує 2.2%.
Чи збираєтеся Ви взяти участь у виборах до Верховної Ради, які мають відбутися
28 жовтня 2012 року?
|
Квітень-2012 |
Cерпень 2012 |
Вересень-2012 |
Безумовно, так |
43,1 |
39.1 |
56.7 |
Скоріше, так |
34,5 |
35.5 |
21.3 |
Скоріше, ні |
8,0 |
6.5 |
3.8 |
Точно, ні |
9,4 |
9.6 |
13.9 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
5,1 |
9.2 |
4.3 |
Якщо Ви не збираєтесь брати участь у виборах, то чому? Оберіть, будь ласка, не більше двох причин. НЕ БІЛЬШЕ ДВОХ ВАРІАНТІВ ВІДПОВІДІ
|
Квітень-2012 |
Вересень-2012 |
У мене не буде такої можливості (проживаю не за місцем реєстрації, у день голосування буду зайнятий тощо) |
2,9 |
8.8 |
Мені байдужі ці вибори, бо моє життя від них аж ніяк не залежить |
13,8 |
20.4 |
Я не бачу жодного кандидата чи партію, за яких було б варто голосувати |
39,0 |
30.7 |
Вибори нічого не змінять, бо Верховна Рада насправді нічого не вирішує |
18,7 |
19.1 |
Мене взагалі не цікавить політика |
19,1 |
16.3 |
Не вірю, що вибори будуть проведені чесно |
21,7 |
25.4 |
Інше |
3,2 |
5.3 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
4,5 |
4.1 |
Якщо Ви збираєтеся брати участь у виборах, то чому? Оберіть, будь ласка, не більше двох причин. НЕ БІЛЬШЕ ДВОХ ВАРІАНТІВ ВІДПОВІДІ
|
Квітень-2012 |
Вересень-2012 |
Участь у виборах – обов'язок кожного громадянина |
45,2 |
57.2 |
Я звик до участі у виборах |
18,3 |
18 |
Серед кандидатів та партій є ті, яких мені хотілося б підтримати |
22,1 |
17.3 |
Участь у виборах – це можливість вплинути на ситуацію у моєму місті (селі) |
10,7 |
14 |
Не хочу, щоб моїм голосом скористався хтось інший |
33,8 |
26 |
Мені цікаво узяти участь у цих «змаганнях» – хто переможе? |
4,4 |
2.9 |
Інше |
0,0 |
0.5 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
1,1 |
2.1 |
Якщо Ви братимете участь у голосуванні, то за яку партію проголосуєте?
(% до тих, хто має намір взяти участь у виборах)
Партії |
|
|
1. Політична партія Українська платформа «Собор» |
Капранов Віталій Віталійович, Капранов Дмитро Віталійович, Огризко Володимир Станіславович |
0.3 |
2. Соціалістична партія України |
Устенко Петро Іванович, Бондар Наталія Володимирівна, Григор’єв Олександр Сергійович, Беляєва Ляля Георгіївна |
0.2 |
3. Комуністична партія України |
Симоненко Петро Миколайович, Цибенко Петро Степанович, Спіріна Ірина Дмитрівна, Кілінкаров Спірідон Павлович |
10.1 |
4. Політичне об’єднання «Рідна Вітчизна» |
Матієшин Іван Семенович, Мицканюк Іван Петрович, Килинч Алі, Козлова Тетяна Микитівна |
0.3 |
5. Партія «Руський блок» |
Басов Геннадій Анатолійович, Білоцерковська Наталя Михайлівна, Проваторов Сергій Германович, Більчак Марія Василівна |
0.1 |
6. Партія Наталії Королевської – «Україна – Вперед!» |
Королевська Наталія Юріївна, Шевченко Андрій Миколайович, Ступка Остап Богданович, Васько Роман Володимирович |
2.1 |
7. Політична партія ВО «Громада» |
Лазаренко Іван Іванович, Ляшенко Валентина Петрівна, Філяк Юрій Васильович, Орлова Вікторія Михайлівна |
0.2 |
8. Політична партія Українська Національна Асамблея |
Шухевич Юрій-Богдан Романович, Мазур Ігор Петрович, Березюк Олег Валерійович, Оліфіренко Михайло Іванович |
0.1 |
9. Ліберальна партія України |
Циганко Петро Степанович, Бойко Юлій Ігорович, Поліщук Володимир Петрович |
0.1 |
10. Політична партія «Нова політика» |
Семиноженко Володимир Петрович, Малярчук Анатолій Климович, Коцемир Віктор Францович |
0.0 |
11. Політична партія Всеукраїнське об’єднання «Свобода» |
Тягнибок Олег Ярославович, Бенюк Богдан Михайлович, Мохник Андрій Володимирович, Мірошниченко Ігор Михайлович |
5.1 |
12. Українська партія «Зелена планета» |
Орєхов Сергій Миколайович, Цибух Валерій Іванович, Мірута Ольга Анатоліївна, Нікітенко Володимир Павлович |
0.1 |
13. Партія Пенсіонерів України |
Усенко Антон Володимирович, Єдаков Юрій Іванович, Погосов Едуард Аркадійович, Дубовий Павло Павлович |
0.2 |
14. Політична партія «Наша Україна» |
Ющенко Віктор Андрійович, Костенко Юрій Іванович, Івченко Олексій Григорович, Ванникова Ірина Валеріївна |
1.3 |
15. Політична партія «Зелені» |
Прогнімак Олександр Володимирович, Мещеряк Аліна Олегівна, Джеджула Андрій Володимирович, Вовк Ольга Василівна |
0.1 |
16. Партія Зелених України |
Москаль Денис Денисович, Курикін Сергій Іванович, Кондратюк Тетяна Вікторівна |
0.3 |
17. Політична партія «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» |
Кличко Віталій Володимирович, Матіос Марія Василівна, Наливайченко Валентин Олександрович, Продан Оксана Петрівна |
16.0 |
18. Політична партія «Україна майбутнього» |
Олійник Святослав Васильович, Шилова Дарія Леонідівна, Жуков Сергій Вікторович, Заклецька-Бурак Анна Анатоліївна |
0.1 |
19. Політична партія Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» |
Яценюк Арсеній Петрович, Гриценко Анатолій Степанович, Турчинов Олександр Валентинович, Кириленко В’ячеслав Анатолійович |
15.1 |
20. Партія регіонів |
Азаров Микола Янович, Повалій Таїсія Миколаївна, Тігіпко Сергій Леонідович, Клюєв Андрій Петрович |
23.3 |
21. Політична партія «Народно-трудовий союз України» |
Зубов Валентин Сергійович, Ніколаєв Михайло Євгенович, Григор’єв Євген Владиславович, Лох Євгеній Леонтійович, |
0.0 |
22. Радикальна Партія Олега Ляшка |
Шевченко Оксана Борисівна, Лозовой Андрій Сергійович, Сапунова Ксенія Вікторівна, Ганзера Іван Миколайович |
0.4 |
Важко сказати |
|
24.0 |
Якщо Ви братимете участь у голосуванні, то за яку партію проголосуєте?
(% до тих, хто готовий взяти участь у виборах)
Партії |
Захід |
Центр |
Південь |
Схід |
Загалом |
Політична партія Українська платформа «Собор» |
0.3 |
0.4 |
0.3 |
0.0 |
0.3 |
Соціалістична партія України |
0.3 |
0.2 |
0.3 |
0.0 |
0.2 |
Комуністична партія України |
2.1 |
6.7 |
14.9 |
19.3 |
10.1 |
Політичне об'єднання «Рідна Вітчизна» |
0.2 |
0.4 |
0.3 |
0.3 |
0.3 |
Партія «Руський блок» |
0.0 |
0.0 |
0.3 |
0.3 |
0.1 |
Партія Наталії Королевської – «Україна - Вперед!» |
2.3 |
1.5 |
2.4 |
2.2 |
2.1 |
Політична партія Всеукраїнське об'єднання «Громада» |
0.5 |
0.2 |
0.0 |
0.0 |
0.2 |
Політична партія Українська Національна Асамблея |
0.0 |
0.2 |
0.0 |
0.0 |
0.1 |
Ліберальна партія України |
0.5 |
0.0 |
0.0 |
0.0 |
0.1 |
Політична партія «Нова політика» |
0.0 |
0.0 |
0.0 |
0.0 |
0.0 |
Політична партія Всеукраїнське об'єднання «Свобода» |
12.2 |
5.0 |
1.3 |
0.6 |
5.1 |
Українська партія «Зелена планета» |
0.0 |
0.2 |
0.0 |
0.0 |
0.1 |
Партія Пенсіонерів України |
0.0 |
0.4 |
0.0 |
0.0 |
0.2 |
Політична партія «Наша Україна» |
4.6 |
0.4 |
0.3 |
0.0 |
1.3 |
Політична партія «Зелені» |
0.3 |
0.0 |
0.0 |
0.3 |
0.1 |
Партія Зелених України |
0.0 |
0.4 |
0.5 |
0.3 |
0.3 |
Політична партія «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» |
24.4 |
17.9 |
11.5 |
7.2 |
16.0 |
Політична партія «Україна майбутнього» |
0.0 |
0.2 |
0.3 |
0.0 |
0.1 |
Політична партія Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» |
25.1 |
20.4 |
7.4 |
3.7 |
15.1 |
Партія регіонів |
6.9 |
14.9 |
40.7 |
36.1 |
23.3 |
Політична партія «Народно-трудовий союз України» |
0.0 |
0.0 |
0.0 |
0.0 |
0.0 |
Радикальна Партія Олега Ляшка |
0.5 |
0.8 |
0.3 |
0.0 |
0.4 |
ВАЖКО СКАЗАТИ/НЕ ЗНАЮ |
18.7 |
29.2 |
18.4 |
29.0 |
24.0 |
Захід – Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області
Центр – м. Київ, Вінницька, Житомирська, Київська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області
Південь – АР Крим, Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області
Схід – Донецька, Луганська, Харківська області
Якщо Ви братимете участь у голосуванні, то за яку партію проголосуєте?
(% до тих, хто готовий взяти участь у виборах)
|
18-29 |
30-44 |
45-59 |
60 і
старші |
Загалом |
Політична партія Українська платформа "Собор" |
0.3 |
0.3 |
0.0 |
0.4 |
0.3 |
Соціалістична партія України |
0.0 |
0.0 |
0.3 |
0.4 |
0.2 |
Комуністична партія України |
3.5 |
5.8 |
9.4 |
18.8 |
10.1 |
Політичне об'єднання "Рідна Вітчизна" |
0.0 |
0.5 |
0.3 |
0.4 |
0.3 |
Партія "Руський блок" |
0.0 |
0.5 |
0.0 |
0.0 |
0.1 |
Партія Наталії Королевської - "Україна - Вперед!" |
4.7 |
2.0 |
0.5 |
1.5 |
2.1 |
Політична партія Всеукраїнське об'єднання "Громада" |
0.6 |
0.3 |
0.0 |
0.0 |
0.2 |
Політична партія Українська Національна Асамблея |
0.3 |
0.0 |
0.0 |
0.0 |
0.1 |
Ліберальна партія України |
0.0 |
0.0 |
0.3 |
0.2 |
0.1 |
Політична партія "Нова політика" |
0.0 |
0.0 |
0.0 |
0.0 |
0.0 |
Політична партія Всеукраїнське об'єднання "Свобода" |
2.6 |
5.5 |
8.3 |
4.2 |
5.1 |
Українська партія "Зелена планета" |
0.0 |
0.0 |
0.3 |
0.0 |
0.1 |
Партія Пенсіонерів України |
0.0 |
0.0 |
0.3 |
0.4 |
0.2 |
Політична партія "Наша Україна" |
1.8 |
0.8 |
1.3 |
1.5 |
1.3 |
Політична партія "Зелені" |
0.0 |
0.5 |
0.0 |
0.0 |
0.1 |
Партія Зелених України |
0.6 |
0.3 |
0.0 |
0.4 |
0.3 |
Політична партія "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" |
26.7 |
18.1 |
14.5 |
6.9 |
16.0 |
Політична партія "Україна майбутнього" |
0.6 |
0.0 |
0.2 |
0.0 |
0.1 |
Політична партія Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" |
12.0 |
13.1 |
17.6 |
17.2 |
15.1 |
Партія регіонів |
22.6 |
21.6 |
23.3 |
26.3 |
23.3 |
Політична партія "Народно-трудовий союз України" |
0.0 |
0.0 |
0.0 |
0.0 |
0.0 |
Радикальна Партія Олега Ляшка |
0.9 |
0.0 |
0.0 |
0.9 |
0.4 |
ВАЖКО СКАЗАТИ/НЕ ЗНАЮ |
22.3 |
30.4 |
22.2 |
21.3 |
24.0 |
Наскільки Ви впевнені, що голосуватимете саме за цю партію?
|
Грудень-2011 |
Вересень-2012 |
Повністю впевнений і свого вибору не зміню |
43.0 |
53.4 |
Загалом впевнений, але ще можу змінити своє рішення |
45.1 |
22.9 |
Зовсім не впевнений |
8.8 |
4 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
3.1 |
19.8 |
А чому Ви схильні проголосувати саме за цю партію (блок)? Оберіть, будь ласка, не більше двох причин. НЕ БІЛЬШЕ ДВОХ ВАРІАНТІВ ВІДПОВІДІ
|
Липень-2007 |
Травень-2012 |
Вересень-2012 |
Мені подобається їх програма, ідеї, пропозиції |
41,4 |
40,8 |
37.4 |
Мені подобаються їхні лідери |
28,3 |
42,6 |
26 |
Ця партія має добрі шанси на перемогу |
12,8 |
12,3 |
10.2 |
Ця партія виражає інтереси таких людей, як я |
22,6 |
18,0 |
21.5 |
Цю партію підтримують авторитетні для мене люди |
5,5 |
4,1 |
3.7 |
Я за цю партію голосував на минулих парламентських виборах |
19,8 |
15,1 |
9.3 |
У списку цієї партії є люди, яких я хотів би підтримати |
|
– |
4.6 |
У порівнянні з іншими ця партія є "меншим злом" |
17,7 |
17,4 |
11.8 |
Загалом я обрав цю партію випадково |
0,9 |
1,0 |
0.9 |
Інше |
0,7 |
1,1 |
2.7 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
0,9 |
1,3 |
19.7 |
Ви збираєтесь голосувати за певну партію (блок) тому, що Вам близькі її ідеї та дії, чи для того, щоб до влади не прийшли політики протилежного політичного табору?
|
Липень-2007 |
Жовтень-
2012 |
Я обираю партію тому, що мені вона подобається |
56.3 |
60.9 |
Я проголосую за певну партію, щоб до влади не прийшли політики протилежного політичного табору |
33.6 |
23.3 |
Для мене це не має значення |
10.1 |
15.8 |
Після президентських виборів 2004 року політичні сили в Україні поділилися на два основні табори, що умовно звуться «помаранчевими» та «біло-блакитними». Політичну силу з якого табору Ви б підтримали на виборах?
|
Липень-2007 |
Жовтень-
2012 |
Партію з "помаранчевого" табору |
28.9 |
20.4 |
Партію з "біло-блакитного" табору |
33.8 |
24.6 |
Партію, яка не належать ні до "помаранчевих", ні до "біло-блакитних" |
3.8 |
15.9 |
Партію, яка виступатиме проти і "помаранчевих", і "біло-блакитних" |
3.6 |
5.5 |
Для мене взагалі не має значення цей поділ на кольори |
19.3 |
23.8 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
10.6 |
9.8 |
Наскільки важливою для Вас є наступна інформація, щоб Ви могли обрати, за яку партію (блок)/ кого проголосуєте?
Пропозиції партії щодо важливих для Вас проблем
|
Липень-2007 |
Жовтень-2012 |
Дуже важливо |
48.3 |
59.5 |
Загалом важливо |
32.8 |
33.1 |
Не дуже важливо |
5.2 |
2.4 |
Зовсім не важливо |
2.4 |
1.8 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
11.4 |
3.2 |
Склад першої п’ятірки партії
|
Липень-2007 |
Жовтень-2012 |
Дуже важливо |
25.6 |
29.8 |
Загалом важливо |
36.5 |
40.3 |
Не дуже важливо |
17.5 |
17.8 |
Зовсім не важливо |
7.4 |
7.5 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
13.0 |
4.5 |
Увесь список партії
|
Липень-2007 |
Жовтень-2012 |
Дуже важливо |
19.2 |
20.1 |
Загалом важливо |
34.0 |
42.7 |
Не дуже важливо |
22.9 |
22.8 |
Зовсім не важливо |
10.3 |
9.1 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
13.6 |
5.3 |
З якими партіями партія буде об’єднуватися у майбутній Верховній Раді
|
Липень-2007 |
Жовтень-2012 |
Дуже важливо |
32.8 |
38.2 |
Загалом важливо |
33.9 |
41.8 |
Не дуже важливо |
13.5 |
10.7 |
Зовсім не важливо |
6.6 |
5.1 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
13.3 |
4.2 |
Минула діяльність партії та її представників
|
Липень-2007 |
Жовтень-2012 |
Дуже важливо |
29.6 |
39.6 |
Загалом важливо |
36.2 |
42.2 |
Не дуже важливо |
14.9 |
10.4 |
Зовсім не важливо |
6.9 |
4.1 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
12.5 |
3.6 |
Фінансові декларації кандидатів
|
Липень-2007 |
Жовтень-2012 |
Дуже важливо |
15.8 |
17.3 |
Загалом важливо |
27.9 |
37.1 |
Не дуже важливо |
25.7 |
28 |
Зовсім не важливо |
15.8 |
11.6 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
14.7 |
5.9 |
Інформація про приватне життя кандидатів
|
Липень-2007 |
Жовтень-2012 |
Дуже важливо |
10.3 |
13 |
Загалом важливо |
19.7 |
26 |
Не дуже важливо |
26.5 |
33.5 |
Зовсім не важливо |
29.5 |
21.1 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
13.9 |
6.4 |
Відомості, що компрометують кандидатів у списку партії
|
Липень-2007 |
Жовтень-2012 |
Дуже важливо |
10.6 |
12.9 |
Загалом важливо |
20.8 |
27.9 |
Не дуже важливо |
24.0 |
31.6 |
Зовсім не важливо |
27.3 |
19.4 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
17.3 |
8.3 |
Ця партія – за владу чи проти влади?
|
Жовтень-2012 |
Дуже важливо |
32.1 |
Загалом важливо |
38.7 |
Не дуже важливо |
13.9 |
Зовсім не важливо |
6.6 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
8.7 |
Чи знаєте Ви, що, згідно з новим Законом про вибори, половина депутатів на виборах до Верховної Ради обиратиметься у мажоритарних округах?
|
Серпень-2012 |
Жовтень-2012 |
Так, знаю |
48.0 |
54.2 |
Щось про це чув |
28.9 |
24.4 |
Не знаю нічого |
23.1 |
21.4 |
Чи знаєте Ви кандидатів у депутати по Вашому виборчому округу?
Так, знаю усіх |
5.7 |
Знаю багатьох |
12.7 |
Знаю кількох головних |
29.7 |
Знаю одного, за кого голосуватиму |
10.6 |
Не знаю нікого |
36.3 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
5 |
Чи проводять кандидати активну виборчу кампанію на Вашому окрузі?
Так, виборча кампанія на окрузі відбувається дуже активно, конкуренція висока |
12.1 |
На окрузі активно працюють лише кілька кандидатів, інших не видно |
26.7 |
На окрузі активно працює лише один кандидат |
12.1 |
На окрузі практично ніхто з кандидатів не працює |
30.1 |
НЕ ЗНАЮ, ВАЖКО СКАЗАТИ |
19.1 |
Чи Ви вирішили, за кого з кандидатів будете голосувати у Вашому виборчому округу?
Так, вже вирішив, і моє рішення остаточне |
27 |
Вирішив, але рішення не остаточне |
16.3 |
Ще не вирішив |
46 |
У виборах взагалі брати участь не збираюся |
1.4 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
9.4 |
Чи знаєте Ви, яка партія висуває кандидата, за якого Ви збираєтесь проголосувати (чи він є самовисуванцем)?
Так, знаю |
37.1 |
Він (вона) йде не від партії, а як самовисуванець |
5.8 |
Ні, не знаю |
36.5 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
20.6 |
Якщо Ви вирішили, за кого голосувати у мажоритарному окрузі, то що вплинуло на Ваш вибір? (вкажіть не більше 3-х основних причин) НЕ БІЛЬШЕ ТРЬОХ ВАРІАНТІВ ВІДПОВІДІ
Кандидат належить до тієї ж партії, за яку я збираюсь проголосувати |
29.9 |
Він знає, які реформи і як треба проводити в Україні |
9.7 |
Він має можливості у майбутньому вирішувати проблеми нашого округу |
16 |
Він мені подобається як особистість |
14.6 |
Він вже багато зробив для нашого округу |
9.7 |
Він успішна людина, яка завжди у своєму житті добивалася цілі |
7 |
Він має реальні пропозиції щодо вирішення проблем у нашому окрузі |
8.8 |
Знаю, що він – чесна людина, не причетна до корупції |
7 |
Мені порадили за нього проголосувати люди, яким я довіряю |
3.8 |
Він надає конкретну допомогу людям (пайки, гроші, інша допомога) |
2.2 |
Мені обіцяли заплатити, якщо я за нього проголосую |
0.1 |
Інше |
2.4 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
37.1 |
Чи працював цей кандидат, за якого Ви збираєтеся проголосувати, на Вашому окрузі раніше, чи почав працювати лише під час виборчої кампанії?
Кандидат працює на нашому окрузі вже кілька років |
18 |
Кандидат почав працювати на окрузі з цього року, але ще до початку виборчої кампанії, тобто до 1 серпня |
8.5 |
Кандидат почав працювати на окрузі з початком виборчої кампанії |
12.6 |
Кандидат не працював і не працює на окрузі |
12.1 |
НЕ ЗНАЮ, ВАЖКО СКАЗАТИ |
48.9 |
Чи роздавали кандидати на Вашому окрузі продуктові пайки чи інші подарунки виборцям?
Так |
9.5 |
Ні |
74.3 |
НЕ ЗНАЮ, ВАЖКО СКАЗАТИ |
16.1 |
Вже зараз деякі з майбутніх кандидатів у депутати працюють на округах, де збираються обиратися – роздають продуктові набори, ліки, тощо. Як Ви особисто до цього ставитеся?
|
Квітень-2012 |
Вересень-2012 |
Цілком позитивно – якщо отримаю таку допомогу, то й проголосую за цього кандидата |
4,2 |
5.5 |
Нейтрально, допомогу візьму, але на моє голосування це не вплине |
32,2 |
32.4 |
Негативно, це не допомога, а підкуп, і "допомогу" не візьму, і за такого кандидата не голосуватиму |
50,8 |
53.3 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
12,9 |
8.8 |
Як відомо, іноді на виборах виборцям пропонують гроші за голосування за певного кандидата чи партію. Як Ви до цього ставитеся?
|
Грудень-2009 |
Жовтень-2010 |
Квітень-2012 |
Вересень-2012 |
Однозначно засуджую, не можна продавати свій голос |
51.3 |
48.6 |
56,1 |
53.2 |
Загалом ставлюся негативно, але з розумінням – усякі бувають у людей ситуації |
33.1 |
31.7 |
26,8 |
31.8 |
Ставлюся позитивно, чому б людям не заробити? |
9.6 |
9.5 |
10,6 |
10.3 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
6.1 |
7.0 |
6,6 |
4.7 |
Як Ви думаєте, чому люди погоджуються продавати свій голос за гроші?
|
Грудень-2009 |
Жовтень-2010 |
Вересень- 2012 |
Тому що вони жадібні, прагнуть заробити на усьому |
15.2 |
15.5 |
15.9 |
Тому що у них скрутна матеріальна ситуація |
44.2 |
42.3 |
48.9 |
Тому що їм байдужі усі кандидати, то чому б не заробити? |
30.2 |
34.6 |
25.9 |
Інше |
2.5 |
1.7 |
0.7 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
9.2 |
7.8 |
8.6 |
А Ви особисто готові продати свій голос за гроші?
|
Грудень-2009 |
Жовтень-2010 |
Квітень-2012 |
Вересень- 2012 |
Безумовно, ні |
69.4 |
67.7 |
73,0 |
82.9 |
Безумовно, так – за будь-кого і за будь-які гроші |
2.0 |
2.9 |
1,7 |
1.5 |
Так, але якщо буде влаштовувати сума |
7.5 |
9.7 |
8,2 |
5.2 |
Так, якщо я все рівно збирався голосувати за цього кандидата (партію) |
12.7 |
9.0 |
7,7 |
4.6 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
8.3 |
10.8 |
9,4 |
5.8 |
А за яку саме реальну суму Ви готові проголосувати за партію чи кандидата?
|
Грудень-2009 |
Жовтень-2010 |
Квітень-2012 |
Вересень- 2012 |
Мій голос не продається в принципі |
73.4 |
73.2 |
74,8 |
82.3 |
За 50 гривень |
0.6 |
0.5 |
0,7 |
0.3 |
За 51-100 гривень |
1.2 |
1.1 |
0,7 |
0.5 |
За 101-200 гривень |
2.2 |
3.2 |
1,3 |
0.9 |
За 201-300 гривень |
3.5 |
3.6 |
2,2 |
0.6 |
За 301-500 гривень |
4.7 |
4.2 |
4,1 |
1.3 |
Більше 500 гривень |
14.5 |
14.3 |
12,3 |
4.9 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
– |
– |
3,8 |
7.9 |