Выборы в Украине, Результаты парламентских выборов в Украине, Президентские выборы 2019


http://vibori.co.ua/articles/1/885/e-oi-o-e-po-rezultatam-obschenatsionalnogo-nablyudeniya-parlamentskie-vybory-2012-en-b/2/

Версия для печати / Оригинальная версия

ШЕСТОЙ ОТЧЕТ по результатам общенационального наблюдения - парламентские выборы 2012, СЕНТЯБРЬ


Діяльність благодійних фондів кандидатів

Важливим фактором передвиборчої кампанії в Україні залишається діяльність благодійних фондів в Україні, які прямо чи опосередковано мають відношення до кандидатів у народні депутати України. Практика застосування цих фондів в агітаційних цілях є неоднорідною. Невелика частина кандидатів призупинили активну діяльність власних фондів до завершення виборів. У серпні зниження активності було зафіксовано у Івано-Франківській та Волинській областях, а у вересні згорнули свою діяльність благодійні фонди деяких кандидатів у Херсонській області. Зокрема, кандидати Іван Вінник та Андрій Путілов у ОВО №184 (Херсонська обл.) пояснюють призупинення роботи прагненням уникнути порушень виборчого законодавства.

Благодійні фонди кандидатів надають адресну допомогу окремим групам громадян, встановлюють соціальні знижки, організовують масові розважальні заходи та фінансують потреби бюджетних установ. Усі ці форми активності фондів є типовими для різних виборчих округів. Зафіксовані і більш оригінальні проекти благодійників. Зокрема, фонд кандидата-самовисуванця Анатолія Матвієнка (ОВО №17, Вінницька обл.) продовжує акцію «Твій захист у Європейському суді», спрямовану на те, щоб допомогти пільговикам повернути пенсійні доплати. Деякі благодійні фонди підписують угоди про співпрацю із місцевою владою. До прикладу, кандидат від Партії регіонів у ОВО №158 Олександр Костенко, у якості представника благодійного фонду «Ти не один, ми разом», підписав меморандум про співпрацю із міським головою Сум Геннадієм Мінаєвим. Задекларованою метою є консолідація зусиль із благоустрою прибудинкових територій. У  ОВО №164 (Тернопільська обл.) фонд «Галичина – Волинь», яку очолює кандидат-самовисуванець Володимир Клименко, виступає координатором Програми ООН по населених пунктах – Хабітат.  Перед початком навчального року в школах та садках цього округу було встановлено енергозберігаючі вікна та двері, які відзначені табличкам із написом «За фінансування Фонду «Галичина-Волинь» та програми ООН-Хабітат». Таким чином, ресурси програм ООН опосередковано використані у агітаційних цілях кандидата.

Зловживання службовим становищем, адміністративний ресурс

У вересні кандидати та партії продовжували інтенсивно використовувати доступні їм державні ресурси та владні повноваження в агітаційних цілях. Найбільше порушень громадські спостерігачі фіксують з боку керівників обласних та районних державних адміністрацій, і дещо меншою мірою – з боку народних депутатів та посадових осіб органів місцевого самоврядування. В партійному розрізі використання адміністративного ресурсу найчастіше здійснюється на користь кандидатів від Партії регіонів, рідше – в інтересах самовисуванців та лише епізодично в інтересах інших партій-суб’єктів виборчого процесу. До основних проявів використання адміністративного ресурсу, зафіксованих громадськими спостерігачами протягом останнього місяця, належать:

  • Агітація з боку посадових та службових осіб органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування (в робочий час);
  • Використання доступних для кандидатів бюджетних ресурсів в агітаційних цілях;
  • Залучення держслужбовців і працівників бюджетних установ до агітаційних заходів кандидатів та партій (в робочий час);
  • Розміщення агітаційної продукції на будинках та в приміщеннях органів публічної адміністрації, установах та організаціях державної та комунальної форми власності;
  • Офіційні повідомлення органів державної влади та місцевого самоврядування супроводжуються інформацією агітаційного характеру.

Агітація з боку посадових та службових осіб органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування (в робочий час)

Надзвичайно поширеною практикою в ході цьогорічної виборчої кампанії є публічна підтримка чи пряма агітація з боку посадовців різних рівнів на користь окремих кандидатів та партій. Більшість керівників державних адміністрацій, а також начальники управлінь, міські голови, міністри, які не є кандидатами в депутати, регулярно використовували службове становище та брали участь в агітаційних заходах. В такий спосіб, ці особи прямо порушували норму Закону, яка встановлює вимогу рівного та неупередженого ставлення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх службових та посадових осіб до кандидатів у депутати і партій-суб’єктів виборчого процесу. Окрім того, публічне висловлення посадовцями власних політичних симпатій суперечить «Правилам поведінки державного службовця», з якими вони в обов’язковому порядку ознайомлювалися і, зокрема, зобов’язувалися утримуватися від демонстрації власних політичних поглядів та свого ставлення до політичних сил, партій, блоків, не допускати їх впливу на виконання службових обов'язків. Зрештою, пункт 3 частини 1 статті 74 Закону «Про вибори народних депутатів України» категорично забороняє державним службовцям здійснювати агітацію в робочий час. Факти подібних порушень у вересні 2012 року фіксувалися спостерігачами неодноразово:  

Київська область

1 вересня у місті Бровари на урочистому відкритті дошкільного навчального закладу «Лісова казка» здійснювалась агітація за Партію регіонів та кандидата в депутати Сергія Федоренка з боку голови Київської обласної державної адміністрації. «Не дивлячись на те, що я сьогодні представляю владу, дозвольте вручити вам цей подарунок від Партії регіонів», – заявив голова Київської обласної державної адміністрації Анатолій Присяжнюк.

6 вересня голова Білоцерківської районної державної адміністрації Андрій Немна на урочистих зборах з нагоди святкування професійного свята працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості висловив свою підтримку кандидату Сергію Кацубі, зокрема відзначив його вклад в процес газифікації району.

Вінницька область

14 вересня напередодні відзначення Дня працівника лісового господарства в місті Олевськ заступник голови Олевської райдержадміністрації Ковальчук Олександр Станіславович, перед працівниками підприємства виступив у підтримку кандидата в народні депутати від Партії регіонів Володимира Пехова. Зокрема Олександр Станіславович промовив: «Я радий, що сьогодні присутній нині діючий депутат обласної ради, і в майбутньому, ми на це надіємося, депутат Верховної Ради Володимир Пехов.».

У виборчому окрузі №14 начальник відділу освіти Тиврівської районної державної адміністрації Помацький Олександр Федорович на зустрічах та нарадах із керівниками навчальних закладів Тиврівського району, які мали місце протягом 01-10 вересня поточного року, наголосив, що бажаним є надання підтримки кандидату в народні депутати Віктору Жеребнюку. І, навпаки, утриматись від контактів з його конкурентом – Василем Онопенком. 

Житомирська область

Міський голова м. Малин (ВО №66), як і в попередньому звітному періоді, присутній на всіх заходах, організованих кандидатом від Партії регіонів Віталієм Журавським, неодноразово висловлював йому вдячність за його роботу на благо регіону.

Полтавська область

На відео екрані, розташованому у центрі Полтави, можна побачити рекламні ролики Партії регіонів. У них фігурують обличчя голови облдержадміністрації Олександра Удовіченка та голови облради Івана Момота. Останній (на фоні прапорів України та ПР) відкрито говорить про «хорошу» партію: «Команда Партії регіонів завжди йшла під прапором, щоб об’єднати всіх патріотів Полтавщини...».

Дніпропетровська область

Олександр Вілкул, губернатор Дніпропетровської області, через біл-борди та соціальні договори агітує за кандидатів від Партії регіонів. По кожному округу розміщені великі біл-борди Олександра Вілкула з кандидатом від Партії регіонів в межах одномандатного округу.

Хмельницька область

Під час святкування Дня міста Дунаєвець 16 вересня голова Дунаєвецької районної державної адміністрації Юрій Кучерявий у своїй урочистій промові розповідав про досягнення діючої влади, зокрема і  Василя Ядухи – голови Хмельницької ОДА. Перший заступник Голови ОДА Вадим Гаврішко активно рекламував Партію регіонів і наголошував, що 28 жовтня потрібно зробити правильний вибір і підтримати саме її. Святкові промови оголошували голова РДА Юрій Кучерявий, перший заступник Голови ОДА Вадим Гаврішко та мер міста Станіслав Небельський перед святковою сценою з портретом та гаслами самовисуванця Олександра Гереги

Чернівецька область

8 вересня голова Заставнівської районної адміністрації Копчук Василь провів збори в с. Кадубівці та с. Кострижівка Заставнівського району, на яких активно закликав голосувати за кандидата від Партії регіонів Артема Семенюка.

Закарпатська область

1 вересня голова облдержадміністрації Олександр Ледида разом із кандидатом від Партії регіонів по ВО №68 (центр – м. Ужгород) Василем Ковачем взяв участь у відкритті футбольного майданчика при ЗОШ в с. Худльово Ужгородського району. Також майданчик був прикрашений прапорами Партії регіонів, а на святковій лінійці учням роздавали прапорці Партії регіонів.

Івано-Франківська область

10 вересня  у с. Микитинці Косівського району зафіксовано, як голова Косівської районної ради Андрій Клуб у робочий час перебував на агітаційному заході свого колеги по Партії регіонів та  кандидата-самовисуванця по виборчому округу №89 (центр м. Снятин) Василя Чуднова.

Львівська область

У 125 ВО одного з кандидатів, Андрія Лопушанського, відкрито підтримують голови міст Сколе, Самбір, Старий Самбір, Турка, голова Сколівської районної ради. Вони проводять спільні зустрічі з виборцями. Зокрема, такі заходи відбулись 2 вересня у місті Сколе, 26 серпня у місті Самбір, 19 серпня у місті Старий Самбір.

Тернопільська область

Голова ОДА Валентин Хоптян 31 серпня під час педагогічної конференції у м. Тернополь подарував присутнім настінні годинники з символікою Партії регіонів, а також підписом «Голова Тернопільської облдержадміністрації Голова обласної організації Партії регіонів Валентин Хоптян».

11 вересня керівництво Гусятинської РДА (округ №166, Теребовля), на чолі з Головою Олександром Собанем, провело в робочий час зустріч з бюджетниками 4-х сіл району, під час якої відкрито агітували за голову райради, кандидата Надію Хоптян.

Донецька область

15 вересня 2012 року смт Ларіно, що входить до складу Будьонівського району Донецька та ОВО №41, відзначало 140- річницю із дня заснування. У своєму урочистому виступі секретар Донецької міської ради Сергій Богачьов заявив, що ОВО №41 знаходиться у «надійних руках»  депутата обласної ради, кандидата у народні депутати України Олександра Бобкова. Ларинський селищний голова Ольга Кочкина акцентувала увагу на здобутках Бобкова на посаді голови Будьонівської районної ради.  Кандидат також  отримав слово на цьому заході. Його виступ проходив на фоні агітаційного плаката із його зображенням та лозунгом, під яким був заклик «Голосуй!».

Міський голова Артемівська Олександр Рева та голова Артемівської райдержадміністрації  публічно підтримують кандидата від Партії регіонів Сергія Клюєва (ОВО №46). Посадовці супроводжують кандидата під час проведення зустрічей із трудовими колективами та бюджетними установами, а також приймають участь у заходах Благодійного фонду Сергія Клюєва. Зокрема, 5 вересня, під час презентації реалізованих за підтримки фонду проектів, голова Артемівської райдержадміністрації Володимир Данілов висловився на підтримку Сергія Клюєва. Чиновник зазначив таке: «За підтримки Андрія та Сергія Клюєвих вдалося зробити багато. Якщо б у Верховній Раді України усі депутати були б такими небайдужими людьми…».

Луганська область

14 вересня в місті Луганськ в актовому залі середньої школи №37 з 16 год. 30 хв. до 18 год. 30 хв. пройшла зустріч виборців з кандидатом в народні депутати України від Партії регіонів Володимиром Гончаровим. По змісту захід був зустріччю з виборцями та агітаційною подією. В заході активну участь взяв голова Артемівської районної ради Луганська Логвіненко Іван Володимирович, який під час свого виступу розповів про досягнення місцевої влади та Партії регіонів та закликав виборців підтримати Володимира Гончарова, висуванця ПР на виборах до Верховної Ради України по ВО №104. 

Сумська область

Під час концерту на стадіоні «Ювілейний» до Дня міста Суми, 1 вересня, міський голова Геннадій Мінаєв зі сцени повідомив, що концерт став можливим завдяки «новому сумчанину Олександру Костенку та почесному громадянину міста Анатолію Єпіфанову». Під час цього концерту губернатор Юрій Чмирь на сцені заспівав нову пісню про Сумщину разом із місцевим співаком Василем Жаданом та кандидатом Олександром Костенком.

Херсонська область

Голова Скадовської районної державної адміністрації, голова районної організації Партії регіонів Єгор Устінов 16, 19 та 20 вересня 2012 року на зустрічах в будинках культури с. Красне, Радгоспне, Приморське агітував за кандидата-мажоритарника на ТВО №186 від Партії регіонів Олексія Журавка.

Миколаївська область

5 вересня о 10:00 в селі Лиса Гора голова райдержадміністрації Первомайського району Борис Демченко брав участь в зібранні мешканців села і під час свого виступу агітував за кандидата Віталія Трявянко (ОВО 182).

АР Крим

1 вересня в Керчі пройшла зустріч міського голови Олега Осадчого з жителями району Старий Стеклотарний. На заході, крім обговорення проблемних питань, міський голова проводив політичну агітацію. Він попросив голосувати за Партію регіонів і кандидата по округу №5 Лютикову Валентину, назвавши її «своєю людиною».

Одеська область

У ВО №143 практично на всіх публічних заходах мер Ізмаїлу Андрій Абрамченко супроводжується Юрієм Круком, кандидатом від ПР за цим округом. Міський голова робить наголос на тому, що все, що в місті сьогодні робиться, було б неможливим без допомоги Партії регіонів та безпосередньо Юрія Крука.

Використання бюджетних ресурсів в агітаційних цілях

Масовими є випадки, коли суб’єкти виборчого процесу, надаючи громадянам матеріальні цінності, придбані за бюджетні кошти, презентують їх як особистий подарунок від кандидата чи партії. Така практика є явним порушенням норми Закону про заборону використовувати для передвиборчої агітації будь-які об’єкти та ресурси за місцем роботи. Окрім того, такі заходи містять ознаки непрямого підкупу виборців, адже кандидати здійснюють безкоштовне надання товарів і послуг, що зазвичай супроводжується згадуванням імені кандидата або назви партії.    

Якщо протягом попереднього місяця найпопулярнішою агітаційною продукцією, придбаною за бюджетні кошти були телевізійні тюнери, які розповсюджувалися Партією регіонів, то у вересні їм на зміну прийшла державна цільова соціальна програма «Шкільний автобус». Спостерігачами зафіксовані неодноразові факти (Київська, Вінницька, Житомирська, Хмельницька, Донецька, Херсонська області), коли вручення ключів від придбаних за бюджетні кошти шкільних автобусів супроводжувалося агітацією на користь Партії регіонів:

22 серпня в м. Бориспіль заступниця голови Київської обласної державної адміністрації, член політради КООПР Тетяна Подашевська, при врученні ключів від автобусів державної цільової соціальної програми «Шкільний автобус», наголошувала, що «це здійснилося» завдяки Партії регіонів.

3 вересня на Ізяславщині (ВО №189) з робочою поїздкою побував голова Хмельницької обласної державної адміністрації Василь Ядуха. Відвідавши село Сахнівці, він в урочистій обстановці  вручив: Сахновецькій ЗОШ І-ІІІ ступенів та Христівській ЗОШ І-ІІІ ступенів по шкільному автобусу  марки АС-Р 32053-07 «Мрія» вартістю 295 800 грн. кожен, придбані за рахунок коштів державного бюджету в рамках реалізації програми «Шкільний автобус», Топорівському НВК «ЗОШ І-ІІ ст. – дитячий садок» та Ізяславській ЗОШ І-ІІ ст. №4 по 5 персональних комп’ютерів, амбулаторії загальної практики сімейної медицини села Білогородка – автомобіль швидкої допомоги марки  УАЗ 3741 вартістю 146 800 грн., придбаний за кошти обласного бюджету.  Присутній під час урочистостей депутат Хмельницької обласної ради Віталій Олуйко, кандидат до ВРУ від Партії регіонів по ВО №189,  щиро привітав всіх присутніх з початком нового навчального року та «пообіцяв і надалі прикладати  максимально зусиль для вирішення соціально-економічних питань Ізяславського району».

У ОВО №60 державні та регіональні програми «Шкільний автобус» та «Школа майбутнього» стали передвиборчим інструментарієм кандидата від Партії регіонів Олександра Риженкова. Публічні повідомлення про ці програми завжди супроводжуються згадуваннями кандидата.

Однак практика зловживання бюджетним адміністративним ресурсом у вересні 2012 року не обмежилася програмою «Шкільний автобус», а була набагато різноманітнішою. Посадовці урочисто вручали установам та організаціям цінні подарунки, придбані за бюджетні кошти, і відкривали соціальні та інфраструктурні об’єкти, профінансовані з державного та місцевого бюджетів. Заходи супроводжуються агітаційними закликами та політичними промовами посадовців. Це створювало додаткові позаконкурентні переваги для кандидатів, які заручилися підтримкою органів державної влади та місцевого самоврядування.

Полтавська область

У ВО №148 на відкритті реабілітаційного центру для дітей інвалідів у Лубнах були присутні заступник губернатора Валерій Пархоменко та голова Полтавської обласної ради Іван Момот. На заході використовувалася партійна символіка Партії регіонів. Зокрема, партійні прапори знаходилися увесь час за спинами високопосадовців та інших гостей, які виступали перед учасниками відкриття.

Житомирська область

У 65 ВО широко використовуються соціальні програми для підсилювання значущості агітаційної інформації. Зокрема, в міськрайонних газетах («Лесин край» – Новоград-Волинський район, «Народна трибуна» – Ємільчинський район, «Слово Полісся» – Баранівський район) постійно лунають повідомлення, що завдяки підтримці Володимира Михайловича Литвина жителі цих районів надовго забудуть про такі проблеми, як протікання дахів у школах та клубах, про неосвітлені вулиці, про розбиті дороги тощо. Більшість з цих робіт виконано з бюджетні дотації, які цього року виділялися на округ.     

У газеті Житомирської обласної організації Партії регіонів «Поліський регіон» міститься стаття про те, що завдяки Сергію Рижуку, голові Житомирської обласної державної адміністрації та кандидату в народні депутати по 62 ВО (м. Житомир) та Партії регіонів виділено  з державного бюджету 38 млн грн на ремонт водопроводу, 10 млн грн на ремонт греблі та 31 млн грн на погашення боргів водоканалу за електроенергію.

Хмельницька область

У місті Старокостянтинів (ВО №191) закінчують роботи з реконструкції стадіону «Центральний», куди вкладено з державного бюджету 4,5 мільйони гривень, з обласного 1,4 мільйони гривень, з місцевого – 716 тисяч гривень. Перший заступник міського голови Старокостянтинова Володимир Богачук сказав: «Якби не Микола Васильович Дерикот (кандидат до ВРУ від Партії регіонів по ОВО №191, голова обласної ради), стадіону «Центрального» не було б. Завдяки його наполегливості, місто одержить новий, сучасний стадіон.».

Чернівецька область

Під час закладання символічного каменю на будівництво загальноосвітньої школи в с. Мошанець Кельменецького району, яке буде здійснюватись за рахунок державних коштів, освячено пам’ятну дошку, на якій вказано прізвища 2-ох кандидатів у народні депутати, а саме: Артем Семенюк та Михайло Бауер (балотується по ВО 202). Будівництво школи розпочато за участі Михайла Папієва, Артема Семенюка та Михайла Бауера.

Волинська область

22 вересня поблизу села Залісся (Шацький р-н Волинської області) голова Волинської облдержадміністрації Борис Клімчук та голова Шацької райдержадміністрації Володимир Найда відкрили відрізок новопрокладеної дороги. Разом з ними участь в цих урочистостях взяв і народний депутат Григорій Смітюх, який під  номером «49» балотується у виборчому списку Партії регіонів, використав надане йому слово для агітації за партію. Під час офіційного заходу проводилась агітація за Партію регіонів – уздовж дороги, поряд з місцем, де відбувалась подія, розмістилися молоді люди із партійними прапорами.

Донецька область

13 вересня голова облдержадміністрації  Андрій Шишацький разом з кандидатами в народні депутати від Партії регіонів Сергієм Матвієнковим та Олексієм Бєлим (57 та 58 округи) вручив 9 сучасних медичних спецавтомобілів фірми Peugeot Boxer. Машини швидкої допомоги Маріуполь отримав в рамках державної програми реформування екстреної медичної допомоги. 

Кандидат від Партії регіонів по ОВО №43 Валентин Ландик позиціонується учасником будівництва Дитячого кардіологічного центру в місті Донецьк, який буде функціонувати на базі Донецького інституту невідкладної та відновлюваної хірургії ім. В. Гусака. Посадові особи цього інституту беруть участь у агітаційних заходах кандидата.

Кандидат від Партії регіонів по ОВО №47 Олексій Азаров обіцяє мешканцям сіл, які входять до його округу, надати сприяння щодо газифікації населених пунктів. Зокрема, Азаров  спільно із керівниками району пообіцяв посприяти мешканцям селища Золоті Пруди Олександрівського району у газифікації їх населеного пункту.

Харківська область

6 вересня Харківський міський голова Геннадій Кернес і народний депутат України, кандидат-мажоритарник від ПР по 171 ВО Ірина Горіна взяли участь у відкритті стадіону Харківської загальноосвітньої школи №160, реконструйованого у рамках міської програми «Шкільний стадіон».

Миколаївська область

Міський голова Вознесенська та кандидат в народні депутати – Гержов Юрій (ОВО 131) використовує регіональні соціальні програми (ремонт дитячого садка, укладка асфальту тощо) в рамках власної агітації та для реклами політичної сили – Партії регіонів.

Одеська область

8 вересня відбулось святкове відкриття відремонтованого в рамках «Народного бюджету» міжквартального проїзду в Суворівському районі міста (ОВО 136). Відкриття проводили Едуард Матвійчук (губернатор Одеської області) та Генадій Труханов (кандидат від ПР за цим ОВО). Відкриття відбувалось під прапорами ПР, також на місці було встановлено агітаційні намети з відповідними матеріалами.

Залучення держслужбовців і працівників бюджетних установ до агітаційних заходів кандидатів та партій (в робочий час)

Закон забороняє кандидатам в депутати, які займають посади в органах державної публічної адміністрації або на підприємствах різних форм власності залучати для передвиборчої агітації або використовувати для будь-якої роботи, пов’язаної з проведенням передвиборчої агітації підлеглих працівників та посадових і службових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування. Неприпустимим також є використання в агітаційних цілях службових чи виробничих нарад, зборів колективів. Ігнорування цих законодавчих вимог суб’єктами виборчого процесу є ознакою кадрового адміністративного ресурсу. Основним проявом такого роду зловживань є використання працівників бюджетних установ в якості «масовки» для агітаційних зустрічей кандидатів. Громадські спостерігачі наголошують, що масштаб використання кадрового адмінресурсу є набагато більшим, ніж кількість випадків, які були зафіксовані. Працівники бюджетних установ неохоче повідомляють про порушення з боку посадовців, побоюючись звільнень чи тиску керівництва. 

Київська область

18 вересня 2012 року в місті Біла Церква по вулиці Ярослава Мудрого, 17, відбувся ярмарок вакансій. Київський обласний центр зайнятості на 11:00 зібрав безробітних міста та студентів перед Будинком Культури «Сільмаш». Відбувся урочистий концерт за участю співаків району та вручення почесних грамот підприємцям від Тетяни Подашевської. Поруч з наметами працівників служби зайнятості та сцени, яка оформлена від імені Київської обласної державної адміністрації та Київського обласного центру зайнятості по обидва боки стояли агітаційні намети Партії регіонів. В наметі від Партії регіонів з вивіскою «Молодіжний центр профорієнтації» також розповсюджували агітаційні матеріали.

Кіровоградська область

29 серпня кандидат у народні депутати України по мажоритарному виборчому округу №99 (м. Кіровоград) Андрій Табалов організував зустріч із виборцями у обласному онкологічному диспансері. Зустріч відбулася під час обідньої перерви, однак головний лікар Костянтин Яриніч, який за сумісництвом є депутатом обласної ради від партії «Фронт Змін» (голова обласної організації Партії – Андрій Табалов), а також головою профільної комісії обласної ради з медицини, в обов’язковому порядку наказав з’явитися усьому персоналу лікарні на збори.

Дніпропетровська область

30 серпня у Центрі юнацької творчості Довгинцівського району (ВО №32), відбулась зустріч Юрія Любоненка, кандидата від Партії регіонів з виборцями. Як виявилося, в результаті опитування присутніх, масовість зустрічі було забезпечено за рахунок збору працівників бюджетних та комунальних організацій міста.

Полтавська область

У ВО №146 21 вересня відбулася зустріч кандидата в народні депутати від Партії регіонів Олега Надоші зі студентами Національного університету ім. Михайла Остроградського в аудиторії №121. За розкладом у студентів була пара історії, але на початок занять завітала проректор з наукової роботи Валентина Сергієнко, яка представила народного депутата. Далі кандидат поспілкувався зі студентами та запросив їх голосувати 28 жовтня.

Житомирська область

У кожному районі 67 ВО (м. Чуднів) продовжують діяти нерегулярні, так звані, виїзні групи по роз’ясненню соціальних ініціатив Президента України. Групу очолює керівник апарату кожної РДА, до її складу входять держслужбовці РДА. Часто з такою групою по Чуднівському району виїздить керівник Чуднівського районного виборчого штабу Партії регіонів Шваб М.С. Зазвичай зустріч груп з виборцями проходить у приміщенні сільських рад, голови яких заздалегідь запрошують переважно місцевих людей похилого віку.

6 вересня у с. Озера Брусилівського району (66 ВО) відбувся концерт за сприяння Віталія Журавського (кандидата по 66 ВО), куди централізовано на шкільних автобусах було звезено всі державні служби району: відділ культури, сім’ї, молоді і спорту, пенсійний фонд, відділ освіти, центр зайнятості, і навіть санепідемстанцію. Керував процесами особисто голова РДА Василь Шпакович, який у своєму виступі наголошував людям, скільки добрих справ зробив кандидат для району: роздав тюнери, відремонтував дороги, і голосувати потрібно тільки за Журавського. Відбувався концерт в робочий час.

Чернівецька область

Фактично у всіх районах ВО 204 зафіксовані випадки залучення представників бюджетних установ до агітаційних заходів за кандидата від Партії регіонів Артема Семенюка в робочий час. В Сокирянському районі 4 вересня відбулись зустрічі з вчителями с. Сербичани, с. Ломачинці та с. Коболчин.

Також, під час візиту Нестора Шуфрича на Буковину на його зустріч з виборцями, 6 вересня, були залучені представники бюджетних установ. Під час заходу в смт Кельменка один з присутніх повідомив спостерігачеві, що кожна державна установа Кельменецького району змушена була делегувати мінімум 5 людей. Та ж ситуація передувала зустрічі Нестора Шуфрича та Артема Семенюка з виборцями в м. Хотин (6 вересня).

Волинська область

6 вересня спостерігачам стало відомо про те, що організаційний відділ Луцької райдержадміністрації (виборчий округ №20) надіслав сільським радам району електронним листом рекомендації з трактування Закону «Про вибори народних депутатів». В документі під назвою «Пам’ятка порушення» окрім викладу загальних норм законодавства було зазначено, що розповсюдження завідомо недостовірних та наклепницьких відомостей про Партію регіонів є порушенням виборчого законодавства. І хоча службовці РДА згодом пояснювали розсилку такого листа простою людською помилкою, спостерігачі вважають, що працівники райдержадміністрації цілеспрямовано орієнтували службовців органів місцевого самоврядування на недопустимість агітації проти владної партії.

Донецька область

Кандидат від Партії регіонів по ОВО №45 Юхим Звягільській  активно проводить  у робочий час зустрічі із територіальними громадами свого округу. 14 вересня 2012 року об 11:00 у залі засідань Авдіївської міської ради відбулася робоча зустріч народного депутата України Є.Л. Звягільського з Авдіївською громадою та керівництвом міста. Під час заходу обговорювалися питання ремонту доріг та водоводу, постачання вугілля пільговій категорії громадян, необхідність встановлення дитячих майданчиків у дворах міста, проблеми впровадження медичної та пенсійної реформ тощо. Формально діяльність презентується як виконання депутатом своїх обов’язків, а тому залучення службовців органів влади та комунальних установ до агітаційних заходів здійснюється відкрито.

Розміщення агітаційної продукції на будинках та в приміщеннях органів публічної адміністрації, установах та організаціях державної та комунальної форми власності

Громадські спостерігачі регулярно фіксують випадки порушення законної заборони на розміщення агітаційних матеріалів та політичної реклами на будинках і в приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також в установах державної і комунальної власності. Відповідальність за подібні порушення лежить на керівниках відповідних установ і організацій, з відома або через бездіяльність яких незаконно розміщуються агітаційні матеріали.

Чернівецька область

4 вересня голова Сокирянської районної адміністрації Козак Василь використав збори вчителів шкіл села Сербичани, Ломачинці та Коболчин для агітації за кандидата в народні депутати Артема Семенюка. Зібрання, організовані Василем Козаком та Артемом Семенюком, супроводжувались поширенням та розміщенням агітаційних матеріалів. Так в с. Серебичани агітацію було розміщено на інформаційному стенді в коридорі школи та окремо її розповсюджував черговий закладу освіти. В с. Коболчин зібрання проходило в приміщенні Коболчинського музею гончарства, в приміщені теж розповсюджувалась агітація за Артема Семенюка.

Дніпропетровська область

У приміщенні фінансового управління Васильківської райдержадміністрації спостерігачем ОПОРИ були зафіксовані агітаційні прапорці із символікою Партії регіонів та календар із зображенням Юрія Самойленка, кандидата по округу №39 від Партії регіонів.

Харківська область

В комунальних закладах Харкова (школах, дитсадках, лікарнях) виявлені агітаційні матеріали кандидатів-мажоритарників від Партії регіонів. Зокрема, стенди «Вони опікуються освітою» або «Вони піклуються про здоров’я нації»,  на яких серед фотокарток очільників області та Харкова,  керівників районних адміністрацій, розташовані й фото кандидатів у депутати від Партії Регіонів чи одноосібні портрети та плакати провладних кандидатів-мажорітарників Валерія Писаренка (168 ВО) розташовані у 14-й міській дитячий лікарні, міській поліклініці №8, в ЗОШ №131 та НВК №45, Ірини Бережної (169 ВО) – у спеціалізованих школах №62 та №17, ЗОШ №36, Ірини Горіної (171 ВО) – в дитячому садочку №267 та ЗОШ №2, Володимира Мисика (172 ВО) – у ЗОШ №168. Аналогічний стенд з назвою благодійного фонду «Майбутнє будуємо разом» та портретом кандидата у депутати від ПР по 175 ВО Володимира Кацуби висить у холі Відділу освіти Дергачівської РДА.

Одеська область

В будівлі Любашівської РДА, 138 ОВО, було встановлено стіл із агітматеріалами Партії регіонів над місцем чергового – плакат з рекламою Івана Фурсіна та прапорець ПР. В приймальні голови Любашівської райради на столі під час візиту спостерігача лежали газети «Фонд Фурсина». В приймальні голови РДА також висів плакат Івана Фурсіна. В приміщені Любашівської сільради на стінах розвішані плакати «Фонду Фурсіна».

Херсонська область

З 7 по 13 вересня в приміщенні Виконкому Херсонської міської ради неодноразово зафіксовано розповсюдження газети обласної організації Партії регіонів посадовими особами органів місцевого самоврядування.

У центральній районній лікарні м. Вільнянськ розміщено агітаційну продукцію провладного кандидата у народні депутати від ПР по 82 округу Олександра Дудки.

АР Крим

Порушення було виявлено у філії дитячої поліклініки 2-ї дитячої міської лікарні Сімферополя по вул. Гавена, 109, де біля вікна реєстратури висить плакат кандидата Олександра Баталіна. Завідуюча цією медустановою на адресоване їй запитання про те, чому відбувається це порушення, відповіла, що вона отримала відповідне розпорядження, але не уточнила від кого. Такі ж самі плакати зафіксовано у Міському виконавчому комітеті Київського району.

Офіційні повідомлення органів державної влади та місцевого самоврядування супроводжуються інформацією агітаційного характеру

Неконтрольованою є ситуація з функціонуванням офіційних веб-сайтів місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування, де періодично з’являються повідомлення агітаційного змісту. Типовим порушенням є розміщення на веб-порталах інформації, де діяльність посадовців про виконання ними посадових (службових) повноважень супроводжується згадуванням про них як кандидатів в депутати, або про їх приналежність до партії-суб’єкта виборчого процесу. Це є прямим порушенням частини 4 статті 68 Закону «Про вибори народних депутатів України».

Полтавська область

На сайтах Лохвицької, Пирятинської та Чорнухинської райдержадміністрацій у період з 1 по 20 вересня розміщено сім матеріалів, де згадується Михайло Кривошей, який очолює Державну фінансову інспекцію в Полтавській області та який є кандидатом у народні депутати по 151 виборчому округу. Також у матеріалах та статтях розміщуються його фото та вказується, що Михайло Кривошей є кандидатом у народні депутати.

Київська область

На офіційному сайті Київської обласної державної адміністрації оприлюднено інформацію про те , що завдяки ініціативі голови Київської облдержадміністрації Анатолія Присяжнюка 17 вересня в Іракліон полетіло 152 талановитих учнів Київщини. На фото діти тримають плакат з агітаційною символікою Партії регіонів.

Луганська область

На офіційному веб-порталі Кам’янобродської районної ради м. Луганськ з’явилась інформація про те, що 1 вересня в день святкування 89 річниці заснування Кам’янобродського району кандидатами у народні депутати України від Партії регіонів за 104 та 105 одномандатними виборчими округами Володимиром Гончаровим та Сергієм Гороховим було організовано святкову програму, в рамках якої відбулися концерти, розваги, ігри, виставки та конкурси для всіх вікових категорій жителів району. В той самий час агітаційні матеріали про кандидата від провладної партії за 104 виборчим округом Володимира Гончарова з’явились на офіційному сайті міського голови м. Олександрівськ. У матеріалах веб-порталу зазначається, що за підтримки Благодійного фонду Володимира Гончарова було проведено роботу зі встановлення спортивно-ігрових аксесуарів у дитячих майданчиках – гірок, гойдалок, драбинок тощо.  

Вплив силових структур на партії чи кандидатів

Наявних фактів системного, спланованого впливу силових структур на партії чи кандидатів спостерігачі не виявили. Втім, частина резонансних справ проти суб'єктів виборчого процесу матимуть негативний вплив на їх кампанію. Учасники виборів повідомляють ЗМІ та спостерігачів про політично вмотивований тиск. Перш за все, силовий вплив з боку правоохоронних органів, з їхніх слів, застосовується до опозиційних партій та кандидатів у Луганську. Мова йде про представників партії «УДАР» та групу позапартійних кандидатів, які конкурують із висуванцями від Партії регіонів у мажоритарних округах.  Інші випадки впливу силових структур на кандидатів і партії-суб’єкти виборчого процесу (ВО «Батьківщина», «Україна – Вперед!» і кандидатів-самовисуванців) мали місце у Черкаській, Кіровоградській, Вінницькій, Київській, Рівненській областях та АР Крим. Хоча ОПОРА не має можливості встановити істинну причину зацікавлення правоохоронних органів кандидатами, організація не може не оприлюднити інформацію, яка у виборчому процесі становить суспільний інтерес. 

Луганська область

В Луганську 29 серпня представниками Донецького УБОПу було заарештовано  в його власній квартирі Сергія Злобіна, керівника штабу Луганської обласної організації партії «УДАР» у 105 виборчому окрузі. Працівники Донецького УБОПу провели обшук в помешканні, вилучили два ноутбуки, які належать окружному штабу «УДАРу». Самого Злобіна взяли під арешт та доправили до Донецька на допит. Формальним приводом для арешту стали слідчі дії, які проводяться у рамках кримінальної справи проти родички затриманого, яка проживає в Донецьку. На наступний день Сергія Злобіна було звільнено з-під варти. Луганська обласна організація партії «УДАР» провела прес-конференцію, на якій заявили, що затримання було пов’язано з політичною діяльністю партії «УДАР».

10 вересня Стаханівським МВ УМВС України в Луганській області за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 296 Кримінального кодексу України (хуліганство), був поданий у розшук громадянин України Шахов Сергій Володимирович 07.05.1975 р. н, бізнесмен та кандидат в депутати Верховної Ради України по ВО №107. Сергій Шахов є лідером групи позапартійних кандидатів від «Команди Сергія Шахова», які виступають опозицією до Партії регіонів.  

14 вересня у м. Стаханов Луганської області на комунальному підприємстві «Відродження» співробітники міліції провели обшук. В результаті вилучено всю комп’ютерну техніку підприємства. Виконуючий обов’язки директора Юрій Фурман є кандидатом у народні депутати України у 106 одномандатному виборчому округу, членом позапартійної групи кандидатів  Команди Сергія  Шахова.  Незважаючи на багаторазове звернення спостерігачів до прес-служби обласної міліції, офіційної інформації щодо цього факту та причин обшуку на комунальному підприємстві так і не було надано.

3 вересня 2012 року під час розгляду апеляційної скарги  Володимира Струка, кандидата в народні депутати по ВО №104 (щодо оскарження судимості) судом її було задоволено частково. Водночас, згідно рішення суду, ступінь тяжкості злочину було змінено з середньої до невеликої, (що однак не дає йому можливості балотуватися до ВР України через наявність судимості). Під час судового засідання В. Струк заявив про політичну заангажованість процесу, оголосив, що на виборах до ВР України буде підтримувати кандидатуру Ігоря Мартиненкова (власник ТОВ «Шахта «Белореченська», балотується також у ОВО №104) та закликав своїх прихильників підтримати Ігоря Мартиненкова. Слід відзначити, що Володимир Струк був рейтинговим кандидатом в окрузі, який міг на рівних конкурувати з висуванцем-мажоритарником від ПР.

Черкаська область

У ВО №197 м. Золотоноша Черкаської області 8 вересня представники правоохоронних органів вимагали від активістів ВО «Батьківщина» прибрати стенд із зображенням Сергія Тулуба, Віктора Януковича, Миколи Азарова та написом «Банду – геть», мотивуючи це тим, що ВО «Батьківщина» проводить «негативну агітацію». За словами Анатолія Стадніка, начальника сектору дільничних інспекторів міліції Золотоніського МВС, правоохоронні органи склали акт про порушення та направили його в ОВК, щоб там визначали чи є виявлений факт порушенням правил ведення агітації.

Київська область

08 вересня за повідомленням кандидата в народні депутати України від Об‘єднаної опозиції «Батьківщина» Романюка Віктора Миколайовича, у місті Васильків, що на Київщині, були затримані та направлені до чергового пункту міліції агітатори від Об‘єднаної опозиції «Батьківщина». Через кілька годин їх відпустили. Причиною затримання, за словами правоохоронців, стала агітація у невстановлених місцях.

У м. Тараща, Київської області, міліціонери разом з представниками кандидата в народні депутати у ВО №92 від Партії регіонів Сергія Кацуби намагалися прогнати агітаторів Віталія Гудзенка (самовисуванець) з агітаційного намету, який було розміщено по вул. Р. Люксембург, 63.

Кіровоградська область

Кандидат-самовисуванець у виборчому окрузі №103, Людмила Давиденко, публічно заявила, що після виходу із лав Партії регіонів на неї та її довірених осіб, зокрема на міського голову Олександрії Степана Цапюка, почав здійснюватись шалений тиск правоохоронних органів обласного підпорядкування. Тиск проявляється у немотивованих, позапланових перевірках, вилученні документів, залякуванні працівників органів місцевого самоврядування. 1 вересня довіреній особі кандидата розбили автомобіль. Водія управління справами міської ради, який перевозив кандидата у робочих поїздках, допитують оперативні співпрацівники.

Вінницька область

За повідомленням координатора ГО «15 громада», 10 вересня представниками правоохоронних органів м. Шаргород була здійснена перевірка законності встановлення наметів, в яких проводилась агітація за кандидата у мажоритарному окрузі №15 Василя Вовка. Підставою для перевірки стала заява жительки с. Габалівка Мамощук О.М. до начальника Шаргородського РВ УМВС України у Вінницькій області від 08.09.2012 року, у якій повідомлялося про порушення виборчого законодавства ГО «15 громада». Суть порушення полягала у відсутності дозволу на встановлення наметів, в яких проводилась агітація за кандидата у народні депутати Вовка В.В. 10.09.2012 року до районного відділку із аналогічною заявою звернулась жителька с. Пеньківка. У відповідь на вказані заяви дільничним інспектором було взято пояснення у особи, яка на час перевірки перебувала у агітаційному наметі, а згодом, у координатора роботи ГО «15 громада». Попри те, що копії повідомлення, зареєстрованого у міській раді, про встановлення агітаційних наметів були пред’явлені, представники правоохоронних органів повідомили, що будуть складені протоколи про адміністративні правопорушення. За словами координатора ГО, перевірки щодо законності встановлення агітаційних наметів були проведені і в інших населених пунктах Шаргородського району.

Рівненська область

27 серпня до кандидата в народні депутати від ВО «Свобода», члена Рівненського міськвиконкому Андрія Бортніка, що балотується по партійному списку додому прийшли працівники міліції. Співробітники відділу по боротьбі із кіберзлочинністю Рівненського УМВС причиною своєї появи назвали залишений на одному з місцевих сайтів коментар, який анонсував проведення у День міста на центральній площі Рівного спалення опудала міського голови Володимира Хомка, який також є кандидатом у народні депутати по виборчому округу №152, де, окрім того, балотується однопартієць Андрія Бортніка – Олег Осуховський.

8 вересня у заступника Рівненського районного виборчого штабу ВО «Батьківщина», депутата районної ради правоохоронці конфіскували привезений з Іспанії автомобіль. Офіційною підставою для таких дій правоохоронців став документ із інформацією про те, що автомобіль викрадено. Під час конфіскації правоохоронці виявили у багажнику транспортного засобу банер та листівки кандидата у народні депутати по 153 виборчому округу від Об’єднаної опозиції Юрія Вознюка. Міліціонери не стали конфісковувати агітаційні матеріали і дозволили власникові автомобіля їх забрати. Володимир Пилипчук раптову конфіскацію транспортного засобу пов’язує із тим, що авто засвітилося у агітаційній роботі. Зі слів Пилипчука, два тижні тому, під час розвезення агітаційних матеріалів, двоє чоловіків знімали машину на камеру та переписали номер кузова.

Тиск на засоби масової інформації та конфлікти

У вересні зафіксовані окремі випадки перешкоджання діяльності журналістів, передвиборчі конфлікти. Вони не мали масового характеру, але  в окремих випадках до журналістів застосовували силу та погрози, що є неприпустимим.

Тиск на ЗМІ

13 вересня  організатори зустрічі із виборцями кандидата  від Партії регіонів  по ОВО №46 (Донецька обл.) Сергія Клюєва силою вивели донецького журналіста Сергія Фурманюка із приміщення будинку культури м. Артемівськ. У результаті сутички було пошкоджено одяг. За словами Фурманюка, причиною конфлікту стало те, що охорона впізнала його як опозиційного журналіста. У різні часи Фурманок був координатором місцевих опозиційних інформаційних проектів. Представники Сергія Клюєва не коментували ситуацію.

5 вересня на зустрічі кандидата-самовисуванця у ОВО №133 Ігоря Маркова із виборцями, депутат Одеської обласної ради від партії «Родина» Костянтин Грінченко висловлював погрози та образи журналістам інтернет-видань «Думська» та «Храбро». Пізніше депутат вибачився перед журналістами за свої дії, після цього, один із журналістів відкликав звернення до органів прокуратури.

10 вересня, в місті Красногорівка народний депутат,  кандидат від Партії регіонів у ВО №59 Олександр Васильєв проводив зустріч із виборцями, під час якої він вдався до погроз місцевому телеканалу «Капрі». Кандидат Олександр Васильєв сказав: «Чуєш, прибери цю камеру звідси. Коли я говорю – прибирай! А то її викину он туди… Чуєш? Прибирай…». Заступник міського голови Красногорівки Роман Савочкін тягнув камеру за штатив. Невідомі особи з оточення кандидата в грубій формі наказали журналістам залишити місце зустрічі із виборцями. За словами журналістів, представники правоохоронних органів знаходилися поруч та пасивно спостерігали за ситуацією. Директором телеканалу «Капрі» є кандидат ВО «Батьківщина», який балотується  у цьому ж окрузі.

У декількох регіонах зафіксовано випадки перешкоджання діяльності журналістів газети «Точка ОПОРА», засновником якого є Всеукраїнська громадська організація «Громадянська мережа «ОПОРА».

 

Автор: admin от 03.10.2012
Оценка: 

  


Copyright © 2012, Chernenko Ev. Перепечатка материалов только при наличии активной гиперссылки на vibori.co.ua. |


 

CMS Status-X