Русский Выберите язык  Выберите язык

Олександр Турчинов про Парламентські вибори - інтерв'ю Weekly.ua

На інтерв'ю з Weekly.ua Олександр Турчинов прийшов у доброму гуморі. Незважаючи на те що лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко за гратами, її перший заступник жартував і давав зрозуміти, що ще не все втрачено. Такий оптимізм, швидше за все, обумовлений тим, що дві головні опозиційні сили країни - «Батьківщина» і «Фрон змін» - домовилися про об'єднання. Мета - перемогти на виборах. Очевидно, щоб не наврочити новонароджений союз, нинішній керівник партії Тимошенко не став вдаватися в його деталі: скільки кожна з партій отримає місць в єдиному списку (за попередньою інформацією, у «Батьківщини» та її сателітів - 55%, у «Фронту» і його партнерів - 45%) і хто з лідерів потрапить у першу п'ятірку. Турчинов лише підтвердив, що зараз партнери вирішують найскладніше питання: ділять між собою мажоритарні округи, визначаючи єдиних кандидатів на кожен з них.
 
Відомо, що процес об'єднання опозиції на завершальному етапі. «Батьківщина» йде на вибори з «Фронтом змін». Які перспективи у такого походу?
 
А. Т. Уже ніхто не сумнівається, що об'єднання опозиції - це шлях до перемоги. Якщо ще три-чотири місяці тому були сумніви в можливості такого об'єднання, то сьогодні не час для амбіцій і персональних політичних проектів. Економічна ситуація в країні все гірше і гірше, посилюються репресії, все реальніше перспектива міжнародної ізоляції. Природно, традиційно наші опоненти будуть намагатися фальсифікувати вибори, дезінформувати людей, створюючи кілька фіктивних опозиційних сил. Єдине протиотруту цьому - єдність. Єдиний список кандидатів в мажоритарних округах і єдиний партійний список.
 
На якому етапі цей процес сьогодні?
 
А. Т. Відбувається узгодження кандидатів на регіональному рівні, прив'язка конкретних прізвищ до конкретних округах. Закінчується переговорний процес зі створення єдиного списку.
 
Відповідь на таке запитання можна передбачити, але все ж. Хто його очолить?
 
А. Т. Тут сумнівів не може бути - Юлія Тимошенко.
 
Але всі розуміють, що Юлія Володимирівна зараз засуджена і реальним лідером списку стане той, хто виявиться другим або навіть третім. Очевидно, на цьому місці буде Арсеній Яценюк?
 
А. Т. Це питання вирішуватиме з'їзд. Говорити про це зараз некоректно, я буду всього лише одним з делегатів з'їзду. Але порядковий номер кожного політика має відповідати тій підтримці, яку він має в суспільстві. Це справедливо.
 
Як саме єдина опозиція зможе сприяти звільненню Тимошенко і Луценко? Які важелі у вас ще залишилися?
 
А. Т. Безумовно, ми робимо все, щоб Юля і інші політв'язні вийшли на свободу як можна швидше. Але найвірніший шлях до її звільненню - перемога на виборах.
 
Яким чином після гіпотетичної перемоги ви будете звільняти Тимошенко?
 
А. Т. Буде сформована нова влада. Буде прийнятий закон про імпічмент президенту і розпочато процедуру дострокового припинення його повноважень. У найкоротші терміни відбудеться зміна законодавчої бази - вона буде приведена до європейських стандартів. Все це дозволить нам звільнити всіх політичних в'язнів.
 
Вам не здається, що Захід помітно охолов до проблем Україна. Європейські дипломати говорять, що зробили все для звільнення Тимошенко, решта мають вирішувати самі українці ...
 
А. Т. Дійсно, весь дипломатичний арсенал вичерпаний - всі необхідні заяви, звернення до влади були зроблені. Остання резолюція ПАРЄ містить вже пряму загрозу санкцій в разі її невиконання. Але виявляється, Тимошенко на свободу для цієї влади страшніше перспективи економічних санкцій і міжнародної ізоляції. Так що без усунення нинішнього керівництва країни від влади, бажано мирним шляхом, нічого не вийде.
 
Тобто може бути і немирний шлях?
 
А. Т. Якщо влада заблокує проведення чесних виборів, народу нічого не залишиться, як виходити на вулиці.
 
Weekly.ua відомі випадки, коли ще до офіційного старту виборчої кампанії майбутні кандидати, забезпечені грошима, вже активно агітують за себе. Всі вони йдуть як самовисуванці ...
 
А. Т. Рейтинг партії влади сьогодні настільки швидко падає, що ті, хто працює на неї, не бажають балотуватися від Партії регіонів. Саме тому створюються і продовжать створюватися нові політичні проекти, за якими ставленики режиму і олігархи будуть йти як «третя сила», конструктивна опозиція або як незалежні кандидати - самовисуванці. Як би це не називалося - «незалежні кандидати», або «нові політики», або «правильна опозиція», - все це мімікрія влади. Відчуття ситості від подачок таких кандидатів швидко пройде. Це наша давня проблема - «голосування шлунком», у якого потім починається виразка від дармової приманки. Згадайте, що говорила Тимошенко на позаминулих виборах: «Беріть все, що дають, це вкрадено у вас, але голосуйте правильно».
 
Цього разу у вашому списку будуть мільярдери, олігархи і ті, кого можна буде перекупити?
 
А. Т. Олігархів, які сколотили статки на держбюджет, грабежах і насильстві, у нас не буде. Але ми і не більшовики, тому критерію «одна пара брюк і рвані шкарпетки» не дотримуємося. Що стосується «тушок», це насамперед реакція на дії влади. Проблема в тому, що режим створив в країні попит на зраду. Злочин влади не тільки в руйнуванні економіки і зубожіння мільйонів. Головне їх зло - руйнування суспільної моралі.Економіку можна відновити за кілька років, а для відновлення моральних основ суспільства потрібні десятиліття. Повірте, багато депутатів з Партії регіонів сиділи свого часу у мене в приймальні (тоді першого віце-прем'єра), але навіть в думках не було запропонувати: «ми тобі допоможемо, а ти за це перейди в нашу фракцію, адже ми при владі» . В будь-якій цивілізованій країні має бути абсолютно все одно, яка партійна приналежність у власника підприємства, - лише б він своєчасно сплачував податки.
 
Так у вас є рецепт, як застрахуватися від нових «тушок»?
 
А. Т. Перш за все бути з нами зможуть тільки ті, хто вже пройшов серйозні випробування і не зламався, був перевірений в екстремальних ситуаціях. Випадкових попутників в наших рядах не буде. Я не довіряю «новим особам», за якими немає значних справ і досягнень, які не пройшли перевірки. Знаєте, традиційно на кожних виборах у нас з'являється нова команда з гаслом: «Голосуй за нові обличчя!».Згадайте хоча б «Команду озимого покоління». Але потім ці «нові» виявляються на підтанцьовці у «старих», виконуючи найбрудніші і аморальні доручення.
 
Чому після «подвигу» «бютівця» Романа Забзалюка, який перейшов у більшість, отримав за це гроші, а потім розсекретив всі деталі «покупки» депутатів, настав інформаційне затишшя?
 
А. Т. Його заява з доказом корупції в парламентській більшості було направлено в Генпрокуратуру, а гроші передані в дитячу лікарню. Днями ми отримали відповідь з ГПУ: вони не знайшли підстав для порушення кримінальної справи. При цьому в листі прокуратура цинічно подякувала Забзалюка за проявлену мужність і висловила надію на подальшу співпрацю ...
 
Тобто вас офіційно запросили співпрацювати з Генпрокуратурою?
 
А. Т. Така відповідь ми сприйняли як знущання.
 
До речі, як партія переживає відтік впливових спонсорів. Кажуть, у «Батьківщини» фінансові проблеми?
 
А. Т. Фінансування партії відбувається в основному не за рахунок депутатів з фракції, це більш складна система. Нас активно підтримував бізнес, і з цим зараз дійсно є проблеми. Тепер найстрашніший злочин для податкової та УБОЗ - це допомога підприємців опозиції. Це набагато страшніше несплати податків, чорного налу або контрабанди. Але чим ближче вибори, тим сміливіше стають бізнесмени. З іншого боку, об'єднання опозиції є і рішенням матеріальних проблем беруть участь у ньому партій.Тому що у кожної партії є свій потенціал - там друкарня, там інтернет-портал, там видання. Адже гроші потрібні насамперед для інформування, роз'яснення своєї позиції виборцям усіма доступними способами. І головне, якщо є одна потужна опозиційна політична сила, вона не потребує порожній рекламі.
 
Представники «Батьківщини» наполегливо заявляють, що Юлія Володимирівна досі здійснює керівництво партією. Але всі розуміють, що робити це за грат непросто ...
 
А. Т. Тимошенко була, є і буде керівником «Батьківщини». Навіть у в'язниці вона продовжує боротися. Свою позицію Тимошенко може передавати тільки за допомогою листів. Приміром, її лист про необхідність об'єднання опозиції сильно нам допомогло організувати цей процес.
 
Реакція Тимошенко, наприклад, на вибори в Обухові була дуже швидкою. Це випадковість чи ви налагодили більш оперативний спосіб спілкування з Юлією Володимирівною?
 
А. Т. На жаль, не дуже-то і оперативний, заява прозвучала через три дні. Це час, який пішов на те, щоб захисник потрапив в колонію, вийшов з неї, дістався до Києва. Адже він не може по телефону прочитати текст, так як розмови прослуховуються. Тому він приїжджає в центральний штаб, і тоді ми ці листи оприлюднимо. Щоб ускладнити процес, Тимошенко вивезли з Києва і містять не в колонії, а в тюрмі на території колонії. У неї немає навіть тієї можливості, яка є в інших в'язнів, - вільно користуватися телефоном. Її позбавили права на побачення. Дозволяють спілкуватися лише з захисниками.
 
Цікаво, чому до цих пір немає коментаря Тимошенко з приводу виключення Наталії Королевської з партії? Адже пройшло вже два тижні ...
 
А. Т. Тому що для нашого лідера занадто дрібно коментувати відхід «тушки» в черговий проект Банкової.
 
Дайте пряму відповідь: Юлія Володимирівна схвалила рішення про виключення Королівської?
 
А. Т. Так. Тимошенко повністю в курсі всіх подій і підтримує процес очищення нашої політичної сили.
 
Чи буде в об'єднаному виборчому списку дочка Тимошенко Євгенія, її чоловік Олександр? Можливо, мандат дозволив би йому повернутися в країну.
 
А. Т. Я з величезною повагою ставлюся до Жені, вона нам дуже допомагає на міжнародній арені. У той же час вона ніколи не планувала займатися політикою, і бажання брати участь у виборах у неї не було. Олександр Тимошенко теж ніколи не ставив питання, що для захисту або для полегшення перетину кордону йому потрібен депутатський мандат. А те, що громадянам України надають політичний притулок, означає, що Європа не сумнівається: демократії і справедливого правосуддя в Україні немає.
 
Від вашої партії на Сумщині зібрався балотуватися одіозний Олександр Волков.Є неоднозначні думки з приводу цього рішення. Як ви оцінюєте його повернення в політику?
 
А. Т. Хто балотуватиметься від партії, вирішує тільки з'їзд. І згідно закону таке рішення може бути ухвалене тільки через чотири місяці. Що стосується Волкова. Згадайте «помаранчеву революцію», коли кожному політику потрібно було робити вибір, по який бік барикад стояти - з владою чи з народом. І Волков зробив свій вибір, вийшовши на Майдан, коли ЦВК незаконно оголосив переможцем Януковича, і зараз він не пішов на співпрацю з Януковичем.
 
Як ви прокоментуєте перспективу нового судової справи проти Юлії Тимошенко? Скільки їй ще накинуть?
 
А. Т. У нас країна абсурду. Для всього світу очевидний провал газового справи, і вони не придумали нічого розумнішого, ніж реанімувати тему ЄЕСУ. Тему, провалену 15 років тому і закриту всіма судами, цинічно витягають знову, щоб тримати Тимошенко в тюрмі стільки, на скільки вони «ображені». Тут немає юридичної логіки. Той же приклад Луценко - статтю придумали на сім років, дали чотири, тому що не змогли нічого довести.
 
А ви, коли прийдете до влади, на скільки будете «ображені» на нинішніх керівників країни?
 
А. Т. Як би ми не були ображені, все має бути по закону. І ті, хто сьогодні при владі, повинні будуть відповісти виключно за грубі порушення закону. Їх більш ніж достатньо: майже кожне рішення Кабміну можна прямо перекладати в статті Кримінального кодексу. Вони працюють грубо, без оглядки, так як піддані ідеї фікс: «мовляв, ми прийшли назавжди». А адже це просто ілюзія, невиліковна хвороба всіх горе-диктаторів.
 
Кажуть, ви завершуєте нову книгу, як вона буде називатися?
 
А. Т. «Пришестя».
 
Про що вона?
 
А. Т. Про те, як в екстремальних умовах перевіряються особисті якості людини. Я не хотів би поки розповідати детальніше. Книга йде важко. Не завжди є час і, головне, настрій. Але я з острахом помічаю, що багато описані в книзі події починають збуватися. Тому доводиться міняти початковий задум, так би мовити, у більш оптимістичному напрямку.
 
Хто головний герой твору? Юлія Тимошенко?
 
А. Т. Головний герой - це кожен з нас, хто робить в житті свій головний вибір.
 
Сьогоднішня Україна знаходиться в пошуку національної ідеї, національних героїв. Хто вони, по-вашому?
 
А. Т. Зараз у нас в Україні час героїв і час зрадників, час самопожертви і час підлості.Коли в країні відбуваються серйозні випробування і трагічні події, це завжди виявляється дуже яскраво.
 
Так кого б ви назвали національним героєм?
 
А. Т. Моя відповідь відомий - це Юлія Тимошенко. Вона могла виїхати з країни, піти з політики, перечекати. Наприклад, як Сергій Тігіпко - кудись в розпал кризи зник, пересидів, а потім раз - і «нове обличчя».
 
З героєм зрозуміло, а хто інші персонажі вашого національного сценарію?
 
А. Т. Янукович повністю відповідає формату антигероя, а Ющенко - зрадника.
 
Влада не виконала рішення Європейського суду з прав людини про переведення Тимошенко на лікування в стаціонар. Що за цим піде?
 
А. Т. Уже практично півроку Тимошенко не лікують, і ця ситуація стає небезпечною для її життя. Влада обіцяла виконати призначення іноземних експертів та рішення Європейського суду. Натомість брехня і провокації. Побудували декорації, зваливши в тюрму обладнання, оголосивши тюремну камеру палатою нейрохірургічного відділення. Тому ми вимагаємо повернути обладнання в ті лікарні, звідки його взяли, припинити знущатися і виконати рішення Європейського суду.
 
За даними джерел Weekly.ua, вибори в Києві можуть відбутися 15 липня.Лобісти цієї дати є в адміністрації президента.
 
А. Т. Наскільки мені відомо, дата таки ще не визначена, у них йдуть дискусії. Дійсно, з одного боку, вони не можуть чесно обрати мера. Для фальсифікації їм необхідна мінімальна явка. З іншого боку, на парламентських виборах в жовтні при владі в столиці надто багато проблем. Вони, як наперсточники, думають, під яким стаканчиком заховати кульку, якого на самому-те справі немає. Не виключено, щоб підтягнути свій парламентський результат, вибори мера Києва можуть провести в жовтні.
 
На цих виборах ви будете агітувати за Кличка?
 
А. Т. Хотів би цього. Але що я міг би однозначно відповісти: партії «Удар» слід визначитися, з владою вона чи з опозицією. Тому що будь-яка партія, якщо піде на вибори окремо, «третьою силою», де-факто підіграє владі, відбираючи у опозиції голосу. Але на це питання може відповісти тільки сам Віталій.
 
Що означають останні перестановки в уряді, призначення Хорошковського, Порошенко?
 
А. Т. Уряд сьогодні повністю позбавлене самостійності. Там залишився тільки один цікавий для них запитання: хто ділить бюджетні кошти? Але все вирішується в адміністрації президента, а уряд став декорацією театру маріонеток. Згадайте, коли Янукович під тиском опозиції оприлюднив свої соціальні ініціативи, в Кабміні навіть не знали, скільки на це потрібно коштів.
 
Хто ж, на вашу думку, стане новим прем'єром?
 

 

Автор: admin от 19.04.2012
Оценка: 

  
 
  
Вы не можете комментировать!

 

 
Печать | Copyright © 2012, Chernenko Ev. Перепечатка материалов только при наличии активной гиперссылки на vibori.co.ua. | | Контакты
CMS Status-X